Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2017

 
 

Jaro je již v plné síle, další a další druhy tažných ptáků přilétají ze svých zimovišť a s nimi se blíží další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická proto zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Nejvíce akcí je po celé republice nachystáno v rozmezí plus mínus týden od první květnové neděle (s širokým rozptylem od dubna do června). Každý si tak může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.
 


Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat. 
Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.

Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.Vítání ptačího zpěvu bylo podpořeno v rámci projektu Sídla bezpečná pro ptáky, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
 
Liberecký kraj


Česká Lípa
Sraz v neděli 7. 5. v 9:00 před hlavní budovou muzea, náměstí Osvobození 297. Tradiční vycházka pod Holý vrch a nivou podél řeky Ploučnice do Dubice (asi 2,5 km) kterou vede M. Honců. V Dubici, v sousedství slepého ramena Ploučnice bude připravena ukázka odchytu ptáků do sítí pod vedením P. Lumpeho. Kontaktní osoba: Miroslav Honců, e-mail: Honcu(zavináč)muzeumcl.cz, (tel.: 487 824 145, mobil 731 484 907).

Doksy
Sraz v neděli 14.5. ve 4:30 na hrázi Poselského rybníka. Po cca hodinovém naslouchání ptačímu sboru se půjde do SZ části rybníka, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Petr Lumpe (petr.lumpe(zavináč)nature.cz, 728 158 417) a Markéta Ticháčková (marketa.tich(zavináč)seznam.cz, 736 434 120).


Hrubá skála
Sraz v neděli 30. 4. na parkovišti u rybníka Vidlák v PR Podtrosecká údolí v 5.30 hodin, případně později na parkovišti u rybníka Věžák v 7 hodin. Dalekohledy s sebou. Pořádá ZO ČSOP Bukovina ve spolupráci s ČSO. Vede Vojta Šťastný (tel.: 739 425 076, e-mail: stastny.Vojta(zavináč)seznam.cz).

Chlum
Sraz v pondělí 1. 5. v 7:00 před obecním úřadem Chlum (okres Česká Lípa).
Poslech, pozorování a určování ptáků. Vede: Jiří Novák, (tel.: 720 680 097).

Kořenov - Jizerka
Sraz v pondělí 8.5. v 8:00 na Jizerce, konkrétně na parkovišti u chaty pod Bukovcem a uvidime ukázky odchytu ptáku, zaposloucháme se do ptačího zpěvu, zahrajeme si ptačí hry a nahlédneme i na tokaniště tetřívka obecného, ikony Jizerskohorských rašelinišť. Akce se uskuteční za každého počasí. S sebou si vezměte vlastní dalekohled, svačinu případně také atlas ptáků a především dobrou náladu. Vede Václav Tomášek (tomasekvaclav(zavináč)gmail.com).

Frýdlant v Čechách
Sraz v sobotu 6. 5. v 7:00 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Jarní vycházka s poslechem a pozorováním ptactva do nedalekého parku na Střelnici. Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Účastníkům doporučujeme vzít sebou vhodnou obuv, ze zkušenosti teplejší oděv, dobrou náladu, v hodný je záznamník i dalekohled. Vede Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 034).

Křižany
Sraz na louce u vodárny (50°44'23.212"N, 14°56'20.514"E) v pátek 5. 5. v 17 hodin, nepřespávající mohou dorazit ráno 6.5. v 5 hodin. Na programu vycházka za ptáky, ukázky kroužkování ptáků, povídání o ptačím životě, poslouchání nočních hlasů i ranní probouzení ptačích zpěváků, hry pro děti i dospělé. Doporučujeme pevnější a vlhkuodolnější obuv, dle počasí teplejší oblečení, případně deštník nebo pláštěnku. Dalekohledy jsou vítány. Kdo bude přespávat - vlastní stany, karimatky na sezení, jídlo i k ohni, hrnek na čaj (kávu). Čelovky nebo baterky. Parkování je možné v omezené míře na točce zastávky Horní Křižany, popřípadě několik míst u vodárny (u tábořiště). 
Doprava: vlakem - stanice Křižany, odtud dolů do Křižan, v obci doleva, na křížení se žlutou turistickou značkou opět doleva a za vodárnou doleva na louku, nebo autobusem (popř. vlastním autem) do stanice Křižany - Horní ves, odtud kousek po silnici směr Ještěd a vlevo před prvním domem po žluté turistické značce až k vodárně, za ní odbočíte doleva na louku.
Vycházku s přednáškou vedou: Martin Pudil (tel. 734 755 791, martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz) a Jitka Feřtová.
Informace: Jitka Chanenková (Správa CHKO Lužické hory; tel. 487 762 356, e-mail jitka.chanenkova(zavináč)nature.cz). Případné dotazy tel. 487 762 356, 723 249 624 Správa CHKO Lužické hory. Spolupořádá AOPK ČR RP Liberecko, Severočeské muzeum

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou) 
Již podvacáté se sejdeme v neděli 7. 5. v 5:00 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme(zavináč)tiscali.cz).


Ústecký kraj


Duchcov
V sobotu 6. 5. zvou členové České společnosti ornitologické a Bílinské přírodovědné společnosti všechny milovníky přírody na jarní vycházku spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle vzhledu i podle zpěvu. Sejdeme se jako každoročně v 7:00 h v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka. Trasa povede Zámeckou zahradou směrem k lužním lesům. Vycházka bude zakončena u Dubského rybníka, kde proběhne za příznivého počasí ukázka kroužkování ptáků. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), pevnou obuv, dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Povedou: Miroslav Horák, Martina Hanzlíková, Pavel Vít

Krásná Lípa
Sraz v sobotu 29. 4. v 6:30 v Krásné Lípě - před budovou Správy NP České Švýcarsko.
program: terénní exkurze do Ptačí oblasti Labské pískovce (přírodní rezervace Velký rybník), ukázka odchytu a kroužkování ptáků
zajímavost: během exkurze je vysoká pravděpodobnost pozorování jeřábů popelavých a orlů mořských
kontakt na organizátory: Richard Nagel, Správa národního parku České Švýcarsko, (r.nagel(zavináč)npcs.cz, tel.: 412 354 048, 737 276 857)

Litvínov
Sraz v pondělí 1. 5. v 7:30 na palouku u rybníka Nová Chudeřínská (Nová voda)
Program: procházka parkovitou krajinou s rybníky, poslouchání zpěvu ptactva, povídání o zajímavostech, ze života ptáků v okolí. Ukázka kroužkování ptáků a možnost poznat je z blízka. S sebou dobrou náladu a dalekohled. Vede: Michal Porteš (portes.michal(zavináč)gmail.com)

Louny
Sraz v sobotu 6. 5. ve 14:00 u veslařského klubu. Komentovaná ornitologická vycházka, během které bude možné pozorovat některé druhy vodního ptactva, ptáky otevřené krajiny, dravé a zpěvné ptactvo. Doba vycházky je cca 2 –3 hodiny. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou! Pozvánka zde. Vede: Jaroslav Bažant (bazant(zavináč)muzeum-most.cz).

Mariánské Radčice
Sraz účastníků v neděli 6. 5. v 9 hod. u rybníku za Pilou u Mariánských Radčic. 
Česká společnost ornitologická a Oblastní muzeum v Mostě zve na komentovanou ornitologickou vycházku, během níž bude možno pozorovat zejména vodní ptáky (husy, kachny, potápky, racky atd.) a ptáky otevřené krajiny a rekultivovaných území (dravci, pěvci).
Hlavním cílem akce je popularizace ptactva a jeho ochrany. Povede Jaroslav Bažant (bazant(zavináč)muzeum-most.cz). Svačiny, dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Délka vycházky cca 2 hodiny. Srdečně zve Jaroslav Bažant, pozvánka zde.

Roudnice nad Labem I
Sraz v sobotu 29. 4. v 7:00 na okraji mostu na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Vycházka do jarní přírody spojená s poslechem ptačího zpěvu. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem II
Srdečně zveme na přednášku Příroda Austrálie s digitálními snímky a nahrávkami ptačích hlasů v sále městské knihovny v Roudnici n. L. ve středu 26. 4. od 17:00 hodin. Vede Stanislav Chvapil.

Ústí nad Labem
Sraz v pondělí 1. 5. v 5.00 a v 6.30 u dolního vstupu do areálu ZOO. Doporučujeme účast už od 5.00. Kromě klasického poslechu ptáků proběhne i tradiční ukázka odchytu ptáků a možná i kontrola budek. Tématický program bude pokračovat i během dne (ukázka kroužkování, sokolníci, stanoviště s ptačími soutěžemi, ptačí kvíz, nová expozice ptačích budek).
Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, e-mail: lutra(zavináč)email.cz) a Věra Vrabcová.
 
 
Středočeský kraj
 
 
 
Dolní Bousov
Sraz v sobotu 29. 4. v 7:00 v Zahrádkách, Slavičí háj (parkování v místě). Dopolední vycházka s odchyty pro kroužkování, za každého počasí. Vedou: Tomáš a Pavel Kverkovi (723 009 527; pavelkverek.blog.cz). 

Dolní Krupá
Sraz v neděli 23.4. v 7:00 hodin u fary. Ve spolupráci s Obecním úřadem Dolní Krupá, průvodce Zdeněk Mrkáček, vycházka do okolí obce směr Radechov, délka do 5 km, kontakt L. Nedvěd (starosta obce) 724 181 450 nebo Zd. Mrkáček 778 735 552.
 
Kladno
Sraz v neděli 7. 5. v 7:00 v centru ekologické výchovy Cvrčovice-Čabárna. Vycházku povede pan Milan Tichai. Poznávání ptáku lesů vod a strání. Ukázka odchytu a kroužkování. Organizátor: Petr Starý 602 336 014. 
 
Mělník (s přespáním)
Sraz v pátek 5. 5 po 17. hodině na tradičním místě na levém břehu Vltavy u cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem. Večerní táborák, spaní ve vlastních spacácích. Ranní vítání začíná v sobotu 6. 5. ve 4.30, zájemci mohou dorazit i kdykoli během sobotního dopoledne. Připravena bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec v sobotu ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická, Regionální muzeum Mělník a Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Organizují Libor Praus (praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, 605 522 692), Petr Lumpe (petr.lumpe(zavináč)nature.cz, 728 158 417), Markéta Ticháčková, Ivan Svoboda a Karel Novotný.
 
Nepřevázka
Sraz v sobotu 13.5. v 7:00 před hospodou Na Statku v Nepřevázce. Vydáme se do přírodního parku Chlum na Střelnici, kde bude probíhat odchyt ptáků a jejich kroužkování (M.Ticháčková, P.Lumpe). Díky různorodému a přírodovědně hodnotnému prostředí se zde vyskytuje celá řada ohrožených druhů ptáků.Ve spolupráci s ČSOP Klenice, Milada Vrbová (milada.vrbova(zavináč)atlas.cz, 605 000 577)

Neratovice
Sraz v sobotu 13. 5. v 7.00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem dočišťovacích nádrží Spolany. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohledy, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník. Vede Libor Praus (e: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Nové Strašecí
Sraz v sobotu 29. 4. v 8:00 u fotbalového hřiště. Pozorování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, bližší seznámení s Ptákem roku a soutěž pro děti i dospělé. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Akci pořádá ČSO za podpory města Nové Strašecí. Plakát s informacemi zde. Vedou Hana a Tomáš Brinkeovi (tel.: 734 170 810, e-mail hana.u(zavináč)seznam.cz).
 
Rakovník
Sraz v sobotu 6. 5. v 6:30 u autobusové zastávku u Tyršova koupaliště. Trasa asi 4 km, bude doprovázená určováním ptáků podle zpěvu i vizuálně, některé druhy se pokusíme vyprovokovat i na hlasové nahrávky. Podiskutujeme o možnostech ochrany ptáků, zdůrazníme ptáka roku datla černého a během trasy zkontrolujeme obsazenost ptačích budek. Téma letošního Vítání budou "Ptačí zahrady". Příchozím poradíme, jak na to. Vítání bude pořádat ČSO ve spolupráci s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix v Rakovníku za podpory Města Rakovníka již po jednadvacáté. Kontakt: ROS Fénix, Milan Tichai, 608 301 387, ros.fenix(zavináč)seznam.cz
 
 
 

Pozvánka na Festival ptactva 2016

 

První říjnový víkend (letos připadá na 1. a 2. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. 

Udělejte si čas a pojďte s námi pozorovat ptáky do podzimní přírody!

Získáte mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři připravili ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife International přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. 


Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos švýcarský partner BirdLife International BirdLife Switzerland. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.Festival ptactva byl podpořen dotací ze státního rozpočtu z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.
 
Seznam akcí:
 
LIBERECKÝ KRAJ


Černousy (okr. Liberec) 
Naše akce se bude konat v sobotu 1. 10. Sraz je v 8:30 na nádraží v Černousích. Vycházka povede nivou Smědé. V případě příznivého počasí budou ukázky odchytů a kroužkování ptáků. Povede Martin Pudil (martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz, 734 755 791).

Česká Lípa
Sraz v neděli 2.10. v 9.00 hod. před hlavní budovou muzea v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Trasa vycházky do blízkého okolí České Lípy vede kolem Holého vrchu a podél řeky Ploučnice do Dubice. Zde proběhne odchyt do nárazových sítí a ukázka kroužkování ptáků. Vycházku vede M. Honců 487824146, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz, mobil: 737 404 965.
 
ÚSTECKÝ KRAJ


Kněžice u Podbořan
Sraz v sobotu 8.10. v 7:30 u autobusové zastávky na návsi. Vycházka s pozorováním a určováním ptáků na Kněžické rybníky, trasa 2 km. Pořádá ROS Fénix, vede Milan Tichai. Kontakt: ros.fenix(zavináč)seznam.cz, tel. 608 301 387.

Most
Sraz účastníků v sobotu 1. 10. v 8:00 na parkovišti restaurace u Benediktu. Ornitologická vycházka za vodními ptáky a ptáky otevřené krajiny povede k mokřadu Betynka, údolím Srpiny a na Křemencový vrch. Délka trasy bude přizpůsobena počasí, elánu a silám účastníků. Svačiny, dalekohled a dobrou náladu s sebou! Pořádá ČSO a Oblastní muzeum v Mostě. Vede Jaroslav Bažant (bazant(zavináč)muzeum-most.cz).

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 1.10. v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Vycházka do přírody spojená s pozorováním ptáků a ukázkou jejich odchytu za účelem kroužkování pro vědecký výzkum. Doba trvání vycházky asi 3 hodiny. 
Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem
Ve čtvrtek 6. 10. od 17:00 v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem proběhne při příležitosti Festivalu ptactva přednáška Stanislava Chvapila na téma „Naši vodní ptáci“ s digitálními snímky a nahrávkami ptačího zpěvu. 
Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.
 
STŘEDOČESKÝ KRAJ
 
Mělník
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 před budovou mělnického muzea na náměstí Míru. Nenáročná trasa ornitologické vycházky (cca 8:00 - 11:00) povede přes Hořínský park a zdymadlo a dále po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km. Vede: Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692) a Petr Lumpe. Pořádá ČSO a Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s AOPK RP Správa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.
 
 
 
 

Jizerka 2016

 

Tradiční podzimní odchyty ptáků v Jizerských horách pod patronací Severočeské pobočky České společnosti ornitologické se uskuteční ve dnech 16. - 23.9.2015. Pro případné zájemce je nutné ohlásit svou účast předem u Mgr. Martina Pudila (tel.: 485 246 150, mob. tel.: 734 755 791, e-mail: martin.pudil@muzeumlb.cz).
 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Celostátní ornitologická konference 

„Každý pták se počítá“

 

 

Po pěti letech opět srdečně zveme všechny ornitology a zájemce o ochranu a pozorování ptáků, včetně nadšenců z řad nejširší veřejnosti, na celostátní konferenci ČSO, která se koná 14.–16. 10. 2016 v krásném prostředí zámku Mikulov na jižní Moravě. Konferenci pořádá Česká společnost ornitologická, Regionální muzeum Mikulov a Turistické informační centrum Mikulov.
Konferenci udělil záštitu ministr životního prostředí Ing. Richard Brabec.

Doufáme, že všichni účastníci uvítají konferenci jako místo, kde lze načerpat nové informace, poučit se, vyměnit si zkušenosti či se “jen” setkat a seznámit s podobně naladěnými lidmi v příjemném prostředí vinařské oblasti.Účastníci konference budou mít možnost přednést vlastní příspěvek nebo se prezentovat posterem. Hlavní téma konference úzce souvisí s vrcholícím národním ievropským mapováním hnízdního rozšíření ptáků, kde bez nadsázky platí, že každý pták se počítá. Souvislost přihlášených příspěvků s touto problematikou je vhodná, ale ne nezbytná a příspěvky mohou být zaměřeny tradičně na libovolné téma z oblasti ornitologie a ochrany ptáků.

              Zámek Mikulov, místo konání konference ČSO, foto Libor Praus

 

Partneři a sponzoři konference

Organizátoři konference:

 

 

Místo konáníMikulov, zámek, mapa


 

Termín konání14.–16. 10. 2016 (pátek – neděle)


 

Důležité termíny Přihlášení na konferenci: 30. 6. 2016

Přihlášení příspěvků a odevzdání abstraktů: 30. 6. 2016
Rezervace ubytování: 30. 6. 2016
Možnost uhrazení zvýhodněného konferenčního poplatku: 1. 8. 2016

 

Kontakty e-mail: konferencebirdlife.cz

tel.: 777 330 355
web: www.birdlife.cz/konference2016.html
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

 

 
 

Vítání ptačího zpěvu 2016

                                                                                                                                      
Jaro je již v plné síle, další a další druhy tažných ptáků přilétají ze svých zimovišť a s nimi se blíží další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická proto zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Akce se konají nejvíce o prvních dvou květnových víkendech (s širokým rozptylem od dubna do června) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.
 
 
 
Severní Čechy


Česká Lípa
Sraz v neděli 8. 5. v 9:00 před budovou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Trasa vycházky vede kolem Holého vrchu a podél řeky Ploučnice do Dubice. Zde poblíž slepého ramene Ploučnice proběhne odchyt do nárazových sítí a ukázka kroužkování ptáků. Vycházku vede M. Honců, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz, tel.: 487 824 146, 731 484 907.

Duchcov
V neděli 8. 5. zvou členové České společnosti ornitologické a Bílinské přírodovědné společnosti všechny milovníky přírody na jarní vycházku spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle vzhledu i podle zpěvu. Sraz v 7:00 v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka. Trasa povede směrem k lužním lesům. Vycházka bude zakončena u Dubského rybníka, kde proběhne za příznivého počasí ukázka kroužkování ptáků. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), pevnou obuv, dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Povedou: Miroslav Horák, Martina Hanzlíková, Pavel Vít

Frýdlant v Čechách
Sraz v sobotu 7. 5. v 7:00 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Jarní vycházka s poslechem a pozorováním ptactva do nedalekého parku na Střelnici. Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Účastníkům doporučujeme vzít sebou vhodnou obuv, ze zkušenosti teplejší oděv, dobrou náladu, v hodný je záznamník i dalekohled. Pořádá ČSO. Plakát s informacemi zde. Vede Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 437).

Koštice 
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:30 v Košticích u náhonu. Další zábavný a poučný výlet do ptačí říše. Letos společně přivítáme naše opeřené přátele v okolí obce Koštice nad Ohří, projdeme se podél řeky, navštívíme křoviny, pole i okolí lidských staveb a seznámíme Vás s jejich ptačími obyvateli. Celá vycházka bude zakončena ukázkou kroužkování. Vycházku pořádá Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti ve spolupráci s panem Luďkem Joklem.

Krásná Lípa
Sraz v sobotu 7. 5. v 6:30 v Krásné Lípě - před budovou Správy NP České Švýcarsko.
Program: terénní exkurze do Ptačí oblasti Labské pískovce (přírodní rezervace Velký rybník), ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Během exkurze je vysoká pravděpodobnost pozorování jeřábů popelavých! Kontakt na organizátory: Richard Nagel, Správa národního parku České Švýcarsko, r.nagel(zavináč)npcs.cz, tel.: 412 354 048, 737 276 857.

Křižany
Sraz účastníků 29. 4. v 17:00, popřípadě 30. 4. v časných ranních hodinách na tábořišti na louce u vodárny (50°44'23.212"N, 14°56'20.514"E). Předpokládaný konec akce 30.4.2016 cca v 10:00-11:00 hod. Na programu povídání o ptačím životě, hry pro děti i dospělé, večerní vycházka za hlasy lesa, ranní probouzení s ptačím zpěvem, ranní ornitologická vycházka, ukázky kroužkování ptáků. Doporučujeme pevnější obuv, dle počasí teplejší oblečení, případně deštník nebo pláštěnku. Dalekohledy jsou vítány. Kdo bude přespávat - vlastní stany, karimatky na sezení, jídlo i k ohni, hrnek na čaj (kávu). Čelovky nebo baterky. Parkování je možné v omezené míře na točce zastávky Horní Křižany, popřípadě několik míst u vodárny (u tábořiště). Doprava: vlakem - stanice Křižany, odtud s kopce do Křižan, v obci doleva, na křížení se žlutou turistickou značkou opět doleva a za vodárnou doleva na louku, nebo autobusem (popř. vlastním autem) do stanice Křižany - Horní ves, odtud kousek po silnici směr Ještěd a vlevo před prvním domem po žluté turistické značce až k vodárně, za ní odbočíte doleva na louku. Pořádá Česká společnost ornitologická Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Regionální pracoviště Liberecko, oddělení SCHKO Lužické hory, Občanské sdružení přátel Lužických hor a Severočeské muzeum v Liberci. Vede: Martin Pudil. Případné dotazy na tel.: 487 762 356, 723 249 624.

Louny
Sraz v neděli 7. 5. ve 14:00 u veslařského klubu, účastníci půjdou k Lounské tůňce a do Masarykových sadů. K vidění budou ptáci vod, listnatého lesa, parků a druhy synantropní. Plakát s informacemi zde. Vede: Jaroslav Bažant (e-mail: bazant(zavináč)muzeum-most.cz).

Mariánské Radčice
Sraz účastníků v neděli 7. 5. v 9 hod. u rybníku za Pilou u Mariánských Radčic. Česká společnost ornitologická a Oblastní muzeum v Mostě zve na komentovanou ornitologickou vycházku, během níž bude možno pozorovat zejména vodní ptáky (husy, kachny, potápky, racky atd.) a ptáky otevřené krajiny a rekultivovaných území (dravci, pěvci). Hlavním cílem akce je popularizace ptactva a jeho ochrany. Vzhledem ke špatné dopravní dostupnosti lokality prosíme účastníky o vlastní dopravu. Vítání ptačího zpěvu povede Jaroslav Bažant z Oblastního muzea v Mostě. Případné dotazy směřujte na bazant(zavináč)muzeum-most.cz. Svačiny, dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Srdečně zve Jaroslav Bažant (e-mail: bazant(zavináč)muzeum-most.cz), pozvánka ZDE.

Roudnice nad Labem I
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:00 na okraji mostu na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Vycházka do jarní přírody spojená s poslechem ptačího zpěvu. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Plakát s informacemi zde. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem II
Srdečně zveme na přednášku s digitálními snímky v sále galerie moderního umění v Roudnici n. L. dne 12. 5. od 18:00. Plakát s informacemi zde.

Ústí nad Labem
Sraz v neděli 1. 5. v 5:00 a v 6:30 u dolního vstupu do areálu ZOO. Doporučujeme účast už od 5:00. Kromě klasického poslechu ptáků proběhne i tradiční ukázka odchytu ptáků a možná i kontrola budek. Tématický program bude pokračovat i během dne (ukázka kroužkování, sokolníci, stanoviště s ptačími soutěžemi, ptačí kvíz, nová expozice ptačích budek). Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, e-mail: lutra(zavináč)email.cz) a Věra Vrabcová.

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou) 
Sraz v sobotu 30. 4. v 5:00 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme(zavináč)tiscali.cz).
 
 
Střední Čechy
 
Kladno
Sraz v neděli 8. 5. v 7:00 před záchrannou stanicí AVES na Čabárně. Spolu s ornitology se vydáme poslouchat a pozorovat ptáky lesů a polí v okolí záchranné stanice. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Malá soutěž pro děti v určování běžných druhů ptáků. Prohlídka záchranné stanice AVES. Vedou Milan Tichai, Petr Starý (tel.: 602 336 014) a Stanislav Lepič.
 
Mělník I
Sraz ve středu 13. 4. v 16:30 před Regionálním muzeem Mělník na náměstí Míru. Podvečerní procházka (cca 2 hod.) mělnickými parky za letošním ptákem roku – červenkou obecnou. Účastníci se dozvědí mnoho zajímavostí nejen ze života červenek, ale i ostatních městských ptáků. V případě dobrého počasí se pokusíme červenky i odchytit a okroužkovat. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická. Vede Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, tel.: 605 522 692).

Mělník II
Sraz účastníků je v pátek 6. 5. po 18. hodině. I letos proběhne Vítání ptačího zpěvu jako dvoudenní, a to z pátku na sobotu, 6.-7. 5. Vlastní Vítání se odehraje v sobotu 7. 5. od 4:30. Místem konání je levý břeh Vltavy nedaleko cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem. Během obou dnů budou nataženy sítě pro odchyt a kroužkování ptáků, takže bude vždy na co se dívat. Nocovat se dá na místě ve vlastním stanu a spacáku, večer oheň, takže buřty sebou. Kontakt: Petr Lumpe, tel.: 728 158 417, Libor Praus, tel.: 605 522 692.

Mnichovo Hradiště
Za králem pěvců údolím Nedbalky
Sraz v sobotu 30. 4. v 6:30 na parkovišti v Lidické ulici (stranou České spořitelny). Trasa dlouhá 2,5 km, se zastávkou v místě kroužkování. Vedou: Pavel & Tomáš Kverkovi (tel.:723 009 527, e-mail: pavelkverek.blog.cz). Dopolední vycházka se uskuteční za každého počasí, cesta povede po chodníku i travnatou cestou.
 
Nepřevázka (okr. Mladá Boleslav) 
Sraz v neděli 15. 5. v 7:00 před hospodou Na Statku v Nepřevázce. Terénní pěší exkurze. Se zoologem CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ing. Petrem Lumpeem se vydáme do přírodního parku Chlum na Střelnici, kde bude probíhat odchyt ptáků a jejich kroužkování. Díky různorodému a přírodovědně hodnotnému prostředí se zde vyskytuje celá řada ohrožených druhů ptáků, kteří z řady míst na Boleslavsku vymizeli a tak o vzácná setkání nebude nouze. Ve spolupráci s ZO ČSOP Klenice. Doporučené vybavení: dalekohled a fotoaparát. Kontakt: Milada Vrbová, tel.: 605 000 577.

Neratovice
Sraz v sobotu 14. 5. v 7:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem dočišťovacích nádrží Spolany. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohledy, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník. Vede Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, tel.: 605 522 692).
 
Rakovník
20. zakulacený ročník Vítání v Rakovníku bude tradičně pořádat ROS Fénix ve spolupráci s ČSO a to v sobotu 7. 5.. Sraz před vstupem do bývalých kasáren v Rakovníku v 6:30. Na programu je vycházka přes významný krajinný prvek U svaté trojice, po naučné stezce k přírodní rezervaci Tankodrom. Určování ptačích hlasů, kontrola obsazenosti ptačích budek a vyvěšování budek. Po cestě malé občerstvení a předání certifikátu 20. ročníku vycházky účastníkům. Součástí programu bude i představení ptáka roku a informace o probíhajícím sčítání hnízdních populací pro nový atlas. Podle zájmu účastníků se po vycházce přesuneme na některou z mokřadních lokalit v okolí. Kontakt: Milan Tichai, e-mail: ros.fenix(zavináč)seznam.cz, tel.: 608 301 387).
 
 
Nové Strašecí
Sraz v sobotu 30. 5. v 7:30 u Fortenského rybníku. Pozorování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, bližší seznámení s Ptákem roku a soutěž pro děti i dospělé. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Akce se koná za podpory města Nové Strašecí a ČSO. Plakát s informacemi 
<a data-cke-saved-href="https://cso.cz/wpimages/video/VPZ%20NS%202016.pdf" href="https://cso.cz/wpimages/video/VPZ%20NS%202016.pdf" style="font-size: 11.52px; color: rgb(0, 1, 157); line-height: normal;" target="_blank" "=""> Fotografická soutěž
 
                                                       nebo od přímo kurátora soutěže:
 
                         Pavel Bezděčka, e-mail: fotosoutez@muzeum.ji.cz, telefon: 724 285 355
 
          Přírodovědné oddělení, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, 586 01 Jihlava
 
 
 
 

Vycházky ke Světovému dni mokřadů 2016

 

Vážení přátelé,rádi bychom vás pozvali na vycházky za zimujícími ptáky, pořádané Českou společností ornitologickou u příležitosti Světového dne mokřadů.

Tyto vycházky jsou v pořadí již třetí serií, kterou ČSO pro veřejnost pořádá – připomeňme, že na přelomu dubna a května to je Vítání ptačího zpěvu a    začátkem října pak Evropský festival ptactva. Nyní se s námi můžete přesvědčit, že i v zimě stojí za to vyrazit do přírody. Vodní ptáci se seskupují na nezamrzlých vodních plochách a můžeme mezi nimi pozorovat i hosty ze severu. Nedávné mrazy přilákaly do naší země zajímavé druhy, jsou tedy šance na opravdu pěkná pozorování, jak ostatně můžete vidět i ve faunistické databázi ČSO www.birds.cz

Proto neváhejte a vyberte si některou z následujících vycházek na WEBU ČSO. Sledujte průběžně, některé vycházky mohou být doplněny dodatečně. Většina (ale ne všechny) akcí proběhne o víkendu 6.-7.2.

Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.

Přejeme krásná pozorování a pěkné počasí!

Za Českou společnost ornitologickou,
Lucie Hošková, Gabriela Dobruská a Katarina Slabeyová

SEVERNÍ ČECHY


Staré Křečany
Dvě vycházky pro členy oddílu Vlčata Staré Křečany, jejich rodiče a sourozence, kterým budou přecházet přednášky s ptačí tematikou.
30. 1.: od 9:00–12:00, Staré Křečany – rybník Havlák, místo srazu u hráze rybníka
6. 2.: od 11:00–13:00, Horní Podluží – Velký rybník, místo srazu na hrázi rybníka
Bližší informace najdete v přiloženém dokumentu. Vybavení: oblečení a obuv dle aktuálního počasí, dalekohled, fotoaparát dle možností. Účast je nutné potvrdit u organizátora: Roman Neckář, roman.aiki(zavináč)centrum.cz, tel.: 775 305 787

Ústí nad Labem
Vycházka (nejen) pro učitele.
Sraz v pátek 19. 2. v 10:00 přímo u jezera Milada, ve východní části (mapa). K jezeru jezdí MHD od vlakového nádraží: zastávka Důl 5. květen (bus č. 19 nebo 3, 7, 18). Projdeme se po břehu jezera do Chabařovic (cca 5 km), budeme pozorovat zimující ptáky stativovým dalekohledem. Vlastní dalekohledy vítány, teplé oblečení do terénu nezbytné. Učitelé obdrží materiály k novému výukovému programu ČSO Ptáci a mokřady. V případě úplného zamrznutí jezera bude vycházka zrušena. Prosíme o nahlášení účasti na dobruska(zavináč)birdlife.cz, abychom vás mohli kontaktovat. Vede: Gabriela Dobruská a Katarina Slabeyová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                         Pozvánka na Festival ptactva  2015

 

První říjnový víkend (3. a 4. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.

 


Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife International přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. 

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druhích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos lucemburský partner BirdLife International Luxembourg natur&ëmwelt. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO. 

Udělejte si čas a pojďte s námi nahlédnout do podzimní přírody!

 
 
 
SEVERNÍ ČECHY
 


Černousy (okr. Liberec) 
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:45 na nádraží v Černousích (odj. vlaku z Liberce v 7:33, z Frýdlantu v 8:12). Na programu je vycházka nivou Smědé směrem k rybníku Dubák. V případě příznivého počasí budou ukázky odchytů a kroužkování ptáků. Vede Martin Pudil (tel.: 734 755 791, e-mail: martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz).

Česká Lípa
Sraz v neděli 4. 10. v 9.00 před budovou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Vycházku do blízkého okolí kolem Holého vrchu a nivou řeky Ploučnice do Dubice. Zde proběhne odchyt ptáků do sítí a ukázka jejich kroužkování. Vycházku vede Miroslav Honců (tel.: 487 824 146, 731 484 907, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz). Kroužkování vede Petr Lumpe a Markéta Ticháčková.

Roudnice nad Labem - přednáška
Ve čtvrtek 1. 10. od 18:00 v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem proběhne při příležitosti Festivalu ptactva přednáška Stanislava Chvapila na téma „Zpěvní ptáci“ s digitálními snímky a nahrávkami ptačího zpěvu. 
Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem - vycházka
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Součástí ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Plakát s informacemi zde. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

 

STŘEDNÍ ČECHY

Mělník
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 před budovou mělnického muzea na náměstí Míru hned vedle radnice. Nenáročná trasa vycházky povede přes Hořínský park a zdymadlo, dál po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km. Vede: Petr Lumpe (tel.: 728 158 417, e-mail: lumpe(zavináč)muzeum-melnik.cz).

Žatec
Sraz v sobotu 3. 10. v 9:00 na Kamenném vršku na rohu u sportovního areálu Flóra (mapka zde). Vycházku do okolí Žatce s pozorováním a určováním ptáků pořádá ROS Fénix společně s Městem Žatec. Trasa povede jinak pro veřejnost nepřístupným vojenským prostorem a zpět podél řeky Ohře. Plakát s informacemi na zde. Kontakt: Milan Tichai, tel. 608 301 387, e-mail: ros.fenix(zavináč)seznam.cz.

----------------------------------------------------------------------

                                          Jizerka 2015

 

Tradiční podzimní odchyty ptáků v Jizerských horách pod patronací Severočeské pobočky České společnosti ornitologické se uskuteční ve dnech 11. - 18.9.2015. Pro případné zájemce je nutné ohlásit svou účast předem u Mgr. Martina Pudila (tel.: 485 246 150, mob. tel.: 734 755 791, e-mail: martin.pudil@muzeumlb.cz).

---------------------------------------------------------------------------------------------

 
 

                            Vítání ptačího zpěvu 2015

                                   

Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.

Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2015

Severní Čechy

 
Česká Lípa
Sraz v neděli 10. 5. v 9:00 před budovou muzea a galerie v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Vycházka vede městem ve směru k Holému vrchu a nivou řeky Ploučnice k slepému rameni v Dubici kde bude připravena ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování pod vedením Petra Lumpeho. Vede Miroslav Honců (tel.: 731 484 907, e-mail: honcu@muzeumcl.cz).

Duchcov
Sraz v neděli 10. 5. v 7:30 u Sfingového rybníka Zámecké zahradě Trasa povede směrem k lužním lesům. Vycházka bude zakončena u Dubského rybníka, kde proběhne za příznivého počasí ukázka kroužkování ptáků. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), pevnou obuv, dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Pořádá ČSO a Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti. Vedou Miroslav Horák a Martina Hanzlíková (tel.: 702 622 970, email: mart.han@seznam.cz) a Pavel Vít.

Frýdlant v Čechách
Sraz v pátek 8. 5. v 7:00 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Milovníci přírody se zvou na jarní vycházku za poslechem a pozorováním ptactva. Za příznivých povětrnostních podmínek bude provedena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Účastníkům doporučujeme vzít sebou vhodnou obuv, ze zkušenosti teplejší oděv, dobrou náladu, v hodný je záznamník i dalekohled. Pořádá ČSO. Plakát s informacemizde. Vede Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 437).

Jablonné v Podještědí – zámek Lemberk
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:00 u Bredovského letohrádku. Na programu vycházka s výkladem k nedalekým rybníkům, v případě příznivého počasí proběhnou ukázky odchytů a kroužkování. Pořádá ČSO, AOPK ČR Regionální pracoviště Liberecko a Severočeské muzeum. Vede Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudil@muzeumlb.cz).

Krásná Lípa
Sraz v neděli 3. 5. v 6:30 na parkovišti u budovy Správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě (Pražská 52). Trasa exkurze povede k hranici přírodní rezervace Velký rybník (významný mokřad - součást ptačí oblasti Labské pískovce) a zpět (cca 3 km). Předpokládané ukončení akce do 10.00. Na programu budou ukázky vycpanin ptáků ze sbírek Správy NP České Švýcarsko, ukázka a rozdej publikací a propagačních materiálů s ornitologickou tematikou, soutěž pro nejmenší účastníky, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá Správa NP České Švýcarsko ve spolupráci s Ornitologickým klubem při Labských pískovcích. Vede Pavel Benda, ředitel správy NPČŠ. 

Most
Sraz v pátek 1. 5. v 8:00 u jezera Most u přesunutého kostela. Komentovaná ornitologická vycházka k jezeru Most, možnost pozorování zejména vodních ptáků (husy, kachny, volavky, racci, potápky, lysky atd.). Zmíněn bude i projekt Rorýsí školy. Délka vycházky bude uzpůsobena počasí, množství ptáků, náladě a silám účastníků (obvod jezera měří cca 10 km). Dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Pořádá ČSO spolu s Oblastním muzeem v Mostě. Vede Jaroslav Bažant (e-mail: bazant@muzeum-most.cz).

Oldřichov v Hájích
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 ve Středisku ekologické výchovy Střevlík v Oldřichově v Hájích. Den Země a Vítání ptačího zpěvu Na programu je od 8 hod vycházka s výkladem. Od 9:30 do 15:00 bude hravá ptačí stezka pro děti, hry a minijarmark. V případě příznivého počasí proběhnou ukázky odchytů a kroužkování. Akce probíhá ve spolupráci ČSO a STŘEVLÍKu. Vede Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudil@muzeumlb.cz).

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:00 na okraji mostu v Karlově náměstí. Dalekohledy s sebou. Předpokládaná doba vycházky cca 3 hod. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a KZM v Roudnici nad Labem. Plakát s informacemi zde. Vede Stanislav Chvapil (e-mail: ciconia.roudnice@centrum.cz).

Roudnice nad Labem – přednáška „Sovy – tajemné bytosti“
Sraz v úterý 6. 5. od 18:00 v Galerii moderního umění (Očkova 5) v Roudnici. Hovoří, digitálními snímky a nahrávkami doprovází Stanislav Chvapil. Plakát s informacemizde. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem. 

Ústí nad Labem
Sraz v pátek 1. 5. v 5:00 a v 6:30 u spodního vchodu do ZOO v Ústí nad Labem. Připravena trasa po ZOO spojená s poslechem a pozorováním ptáků, kontrolou ptačích budek, ukázkou kroužkování ptáků a možná i něčím navíc. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, e-mail: lutra@email.cz) a Věra Vrabcová.

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 9. 5. v 5:00 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. 
Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme@tiscali.cz). 
 

Střední Čechy

 
Horní Stakory
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:00 Sraz je v Horních Stakorách u školy. Možnost parkování. Vycházka do PR Baba u Kosmonos, odchyty pro kroužkování na Studénce. Okruh cca 3 kilometry, svahovitý terén, chůze po cestě. Prosíme bez psů. Konec před polednem. Vycházka za každého počasí. Slavík, pěnice vlašská, krutihlav, strakapoud prostřední, brávník a jiné. V závěru propagační materiály ČSO. Vede Pavel a Tomáš Kverkovi (tel.: 723 009 527, e-mail: pkverek@volny.cz). Podrobně na blogu: Zaměřeno na slavíky .
 
Rakovník
Sraz v sobotu 2. 5. v 6:30 u vchodu do bývalých kasáren. Vycházka v Rakovníku po naučné stezce a bývalém vojenském prostoru. Na programu asi 3km vycházka s určováním ptáků, kontrolou ptačích budek a ukázkou odchytu a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix o.s. Kontakt Milan Tichai (tel.: 608 301 387, e-mail: r.o.s.os@seznam.cz).
 
Mělnicko
Tradiční ranní setkání na břehu Vltavy. Sraz účastníků v pátek 8. 5. po 18.00 či kdykoliv až do sobotního poledne, vlastní vítání se koná v sobotu 9. 5. ve 4.30.