Členské schůze
ZÁPIS ZE SCHŮZE SEVEROČESKÉ POBOČKY ČESKÉ SPOLEČNOSTI ORNITOLOGICKÉ DNE 22. 2. 2025 V MOSTĚ
Členská schůze se uskutečnila v přednáškovém sále Oblastního muzea a galerie v Mostě v sobotu 22. 2. 2025 od 9:30 hodin. Počet účastníků: 59
Program:
1. Zahájení (M. Pudil, M. Bacílek)
2. Zpráva o činnosti pobočky v roce 2024 (M. Pudil)
3. Informace z kanceláře ČSO (Z. Vermouzek)
4. Nový ptačí park Střimická výsypka (M. Bacílek, V. Beran)
5. Jezero Most – naděje nebo zklamání (J. Bažant)
6. Tetřívci obecní v Krušných horách (O. Volf)
7. Rozvoj ptačího parku Mnišské louky (J. Rutterle)
8. Mapa citlivosti ptáků k větrným elektrárnám (Z. Vermouzek)
9. Čejka chocholatá: od monitoringu po praktickou ochranu hnízd (M. Kadavá)
Po zahájení schůze seznámil předseda pobočky Martin Pudil s programem a představil činnosti pobočky v roce 2024. Pobočka má nyní 426 členů a patří k největším. V regionu proběhlo přes 50 akcí pro veřejnost. Členové pobočky se podílí na rozvoji ptačího parku Mnišské louky u České Lípy a založení ptačího parku Střimická výsypka u Mostu. V ptačích oblastech probíhá monitoring ve spolupráci s AOPK v oblastech Jizerské hory, Doksy, Labské pískovce, Krušné hory. Běží také dlouhodobé monitorovací akce – sčítání vodního ptactva, čápů, LSD (21 čtverců), CES, RAS. Byla představena agenda výboru jako správní řízení, správa webových a facebookových stránek, vydání pobočkového periodika Kominíček.
Poté Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO, přinesl novinky z kanceláře. Informoval o novém výboru v čele s předsedou Peterem Adamíkem. Členské příspěvky je možné platit přes členské profily, včetně příspěvku pobočce nebo pracovní skupině. Kancelář zaznamenává nárůst darů na jednotlivé projekty, díky nimž je ČSO nezávislá. Velké poděkování patří všem dárcům. Byly přestaveny programy jako LSD, kurz určování ptáků, ornitologická akademie, členské exkurze, členská schůze a konference v Blatné, výsledky letošní Ptačí hodiny a novinky z benefičního e-shopu Zelená domácnost.
V následující prezentaci představil Martin Bacílek projekt ptačích parků, jejich historii, principy fungování při obnově přírody a jejich aktuální síť. Na to navázal Václav Beran s představením nového ptačího parku Střimická výsypka, který byl vyhlášen v lednu 2025 nedaleko od Mostu. Tento největší park o rozloze 251 ha vznikl na rekultivované výsypce díky podpoře z Operačního programu spravedlivé transformace a obrovské podpoře dárců. V tomto roce proběhne iniciační management a vyznačení návštěvnického okruhu, připravují se první akce pro veřejnost.
Jaroslav Bažant, zoolog Oblastního muzea a galerie v Mostě, navázal s přednáškou o sousedním jezeru Most, které bylo při svém vzniku velkou nadějí a lákadlem pro vodní ptáky, po svém dokončení a technickém řešení břehových porostů ale došlo k poklesu jejich početnosti. I tak jezero Most zůstává jedním z nejvýznamnějších zimovišť pro racky a vodní ptáky v ČR. Shromažďují se jich tu tisíce, včetně vzácných severských druhů. Na lokalitě bylo pozorováno přes 135 druhů, většinu z nich si mohli účastníci prohlédnout na řadě poutavých fotografií Miloslava Anderleho.
V následujícím vystoupení představil Ondřej Volf z ČSO aktuální situaci s populací tetřívka obecného v Krušných horách. V současnosti žije v oblasti na 150 jedinců, celková populace v ČR se odhaduje na 300-350 samců. Populační trend v Krušných horách je klesající, hlavními příčinami jsou úbytek vhodného biotopu, fragmentace populace, rušení, výstavba a technické překážky. Šancí jsou plány péče pro ptačí oblasti, vyhlášení PO Západní Krušné hory, případně uvažovaný záchranný program.
Správce ptačího parku Mnišské louky Josef Rutterle následně prezentoval rozvoj parku v roce 2024. Popsal aktuální situaci s pozemky, proběhlá managementová opatření jako hloubení tůní, seče nebo výřezy dřevin. V parku proběhlo 22 akcí, exkurzí a brigád. Hlavní novinkou byla revitalizace rákosiny v odkališti, nová tůň, vyznačení návštěvnického okruhu a pokračování pastvy exmoorských koní na pastvině o rozloze už 9 ha. Dále se rozvíjí spolupráce s městem Česká Lípa. V plánech na letošní rok je výkup dalších pozemků, výstavba terénní stanice a zavedení enviromentální výchovy.
Přípravu mapy pro akcelerační zóny větrných elektráren představil Zdeněk Vermouzek. Velmi zajímavá přednáška začala představením přípravného procesu mapové vrstvy citlivosti ptáků k větrným elektrárnám. Bylo třeba připravit výběr 20 významných druhů, připravit druhové mapy na základě dat zejména z databáze Avif, zpracovat hnízdiště, vhodné biotopy, shromaždiště a významné tahové cesty ptáků a následně sloučit tento dataset do výsledné mapy citlivosti. Ta bude jednou z mapových vrstev při posuzování vhodnosti výstavby VTE.
V poslední rozsáhlé přednášce představila Michaela Kadavá z ČSO biologii čejky chocholaté, příčiny jejího úbytku v zemědělské krajině, monitoring a možnosti ochrany hnízd, podporu čejek na travních porostech, projekt Čejčí stopou, a možné zapojení veřejnosti do přímé ochrany hnízd, kdy se dohledaná hnízda v polích po dohodě s hospodáři označují a tím zabezpečují proti zničení při zemědělských pracích. Do ochrany čejek se může zapojit každý už jenom tím, že do Avifu zadá pozorované hnízdění.
Po skončení schůze se většina účastníků odebrala k jezeru Most a následně na Střimickou výsypku, kde proběhly komentované prohlídky vedené Václavem Beranem a Martin Bacílkem. Všichni si užili pěkné slunečné zimní odpoledne při představení záměru vzniku ptačího parku přímo v terénu, a také při pozorování velkých hejn poláků velkých, hoholů severních, racků bělohlavých a dalších zimujících ptáků.
Výbor Severočeské pobočky ČSO velice děkuje přednášejícím za jejich vystoupení a všem přítomným za účast!
Zapsal: Martin Bacílek, dne 16. 3. 2025