Změna územní působnosti Severočeské ČSO
možná jste již zaznamenali, že se seznam regionálních poboček ČSO na podzim rozšířil o doposud chybějící Středočeskou pobočku se sídlem v Praze. V současné době je tak celé území ČR pokryto působností některé z poboček.
Vznik nové pobočky má dopad i do činnosti naší Severočeské pobočky, protože dosud do její působnosti spadaly i okresy v severní části Středočeského kraje - Mladá Boleslav, Mělník, Kladno a Rakovník. Tento stav má kořeny v minulosti, kdy před 22 lety vznikala naše Severočeská pobočka. V té době bylo zřejmé, že ve středních Čechách hned tak pobočka nebude a tak na podnět místních ornitologů se tyto okresy sousedící se severními Čechami připojily k té naší. Příznačné je, že i jeden ze zakládajících členů, hybatel vzniku pobočky a její první předseda v jedné osobě, Petr Lumpe, byl ze středočeského Mělníka.
Paradoxně nyní nastala opačná situace, kdy by tyto okresy patřily územně pod dvě pobočky ČSO. Abychom napravili překryv územní působnosti, dohodli jsme se s výborem Středočeské pobočky, že okresy náležející do Středočeského kraje budou od nynějška v územní působnosti jejich pobočky a obě pobočky tak budou ctít současné hranice krajů.
Co to znamená pro vás - členy z dotčených okresů? Vlastně nic zvláštního, každý člen ČSO si totiž může vybrat, zda chce být členem nějaké pobočky a pokud ano, tak jaké. Nemusí to nutně být pobočka, do jejíž územní působnosti spadá jeho bydliště. Může si vybrat jinou dle svého uvážení, místa působení, kolegů nebo činnosti pobočky. Pokud tedy, vážení členové, chcete být nadále členy naší Severočeské pobočky, nemusíte vůbec nic měnit, i když žijete v jiném kraji. Pokud se rozhodnete stát se členy nové pobočky, stačí si otevřít svůj členský profil (https://moje.birds.cz) a tam v kolonce "Pobočky" vybrat tu požadovanou.
Děkujeme vám za dosavadní činnost, zájem a podporu při ochraně přírody a ptáků.
Přejeme vám hodně zdraví, štěstí a mnoho pěkných chvil strávených v přírodě v roce 2024.
Za výbor Severočeské pobočky
Martin Pudil